Książka stanowi niezwykłą opowieść o kreowaniu świata, który służy wszystkim. Świata opartego na zrozumieniu, akceptacji i dbałości o potrzeby, stawiającego na kooperację, uwzględniającego małych i dużych, bliskich i nieznajomych, ludzi i inne organizmy.
Drugi tom daje nam wskazówki, co konkretnie możemy zrobić, by – nawiązując do Gandhiego – stać się zmianą, którą pragniemy ujrzeć w świecie. Jego lektura może okazać się darem dla tych, którzy szukają inspiracji i wsparcia w odnajdowaniu w sobie siły do życia bez przemocy, również w niesprzyjających okolicznościach, w działaniu na rzecz zmiany społecznej i wreszcie w równowadze między dbałością o siebie i innych.
W pierwszym tomie, poprzez wnikliwą analizę teoretyczną oraz bardzo osobisty wgląd we własną historię, Miki Kashtan wyjaśnia, jak dotarliśmy do takiej a nie innej wizji człowieka, pokazuje jej ogromny wpływ nie tylko na poziomie jednostkowym, ale i społecznym. Autorka podważa obiegowe przekonania dotyczące natury ludzkiej, znaczenia umysłu i emocji oraz nakreśla alternatywę.